38. KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİ

1.2.3 TEMMUZ 2011 TARİHLERİNDE İSTANBUL'DA YAPILAN 38. KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİ…

.

38. KARADENİZ YAYLA ŞENLİĞİNE KATILMA İSTEĞİ, HEYECANI, NEŞESİ,  ÇOŞKUSU, GİYİMİ, TAKISI, AKSESUARI VE KISACA HER ŞEYİ İLE ŞENLİKTE YER ALAN HALK NE YAZIKKİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAMIŞTIR. BU HAYAL KIRIKLIĞI SONUCU ONLARCA DERNEK, VAKIF VE KURULUŞ, YURT İÇİNDEN VE DIŞINDAN HALK BİLİM ADAMLARI, DEVLET VE HER ALANDA ETKİN OLAN BÜYÜKLERİMİZ VE ON BİNLERCE İNSANIMIZIN KATILDIĞI KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİNDEN ESER KALMAMIŞTIR.

.

KARADENİZ YAYLA ŞENLİĞİNİN (DERNEĞİNİN) SAHNESİ ALANIN TAMAMIDIR.  ŞENLİK ALANININ BİR YERİNE AYRICA BİR SAHNE KURARAK BİR KAÇ SANATÇI VE SAHNEYİ İŞGAL EDEN NE YAPTIĞINI BİLMEYEN KİŞİLERİN ANLAŞILAMAYAN HAREKETLERİ İLE ÖZEL BİR TV KANALI CANLI YAYIN DİYEREK ŞENLİĞİ İDARE ETMEYE ÇALIŞTI.

..

ŞENLİK İÇİN GELEN HALK, TÜM ALANI ETKİSİ ALTINA ALAN VE KULAKLARI PATLADAN SES TESİSATI İLE  KEMENÇESİNİ, KAVALINI, DAVUL ZURNASINI VE HORONUNU BASTIRAN BAŞKA SESLERE MAHKÛM EDİLDİ. BUNUN ADI ŞENLİK DEĞİL BEYLER. YAYLADA KONSERDİR. AMA NEDEN KÜLTÜRÜMÜZ İÇİN ÖZEL BİR GÜNDE BU KONSERİ YAPIYORSUNUZ? BAŞKA BİR GÜNDE DAHA GÜZEL BİR KONSER YAPABİLİRSİNİZ. AYRICA TV KANALI ŞENLİĞİ İDARE ETMEMELİ ŞENLİKTE ORTAYA ÇIKAN GÜZELLİKLERİ BULUP YAYINLAMALIDIR.

.

HALK, KARADENİZ YAYLA ŞENLİĞİNEMİ GELDİ YOKSA YAYLADA KONSERE Mİ? TAVERNAYA MI?  ANLAYAMADI.

.

DOĞU KARADENİZLİLER KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİNİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ YAPTIĞI KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİNE = YAYLA ŞENLİĞİ DENMİŞTİR.= HANGİ YAYLA ŞENLİĞİ? ÜLKEMİZİN HER YÖRESİNDE YAYLA ŞENLİĞİ YAPILIR. AYRICA = 38.KADIRGA ŞENLİKLERİ= DİYE AFİŞ ASILMIŞTIR. OYSA DERNEĞİMİZİN ÖNCÜLÜĞÜNDE ORGANİZE EDİLEN KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİ BÖLGEMİZDE YAPILMAKTA OLAN TÜM ŞENLİKLERİ TEMSİL ETMEKTEDİR.

.

37. VE 38. KARADENİZ YAYALA ŞENLİKLERİ NE YAZIKKİ ASLINDAN UZAKLAŞTIRILMIŞTIR.

KÜLTÜRÜMÜZÜN HİZMETİNDE EMEĞİ OLMAYAN VE BU KONUDA YETERLİ BİLGİ VE DONANIMA SAHİP OLMAYAN KİŞİ VE KURULUŞLAR KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİMİZİ KENDİ AMAÇLARINA ALET EDEREK YOZLAŞTIRMAKTADIR.

.

KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİNDE HALK, KÜÇÜK BİR SAHNEYE, BİR KAÇ SANATÇIYA, KULAKLARI SAĞIR EDEN TESİSATA VE KENDİ MAHALLİ ÇALGILARINI BASTIRAN BAŞKA ÇALGILARA VE SESLERE MAHKÛM OLMAK İSTEMİYOR. O ALANIN TAMAMI BİR SAHNE, ORAYA GELEN HERKES BİR SANATÇI GİBİ TÜM DEĞERLERİNİ ORTAYA KOYMAK İSTİYOR. EY YETKİLİLER! ARTIK BUNU ANLAYIN VE KARADENİZ YAYLA ŞENLİKLERİMİZİ BAŞKA AMAÇ VE EMELLERE ALET ETMEYİN VE ETTİRMEYİN.     

       

TEMMUZ 2011

HASAN OKHAN OKUMUŞ