FOLKLORUN-HALK BİLİMİNİN SOSYAL İŞLEVİ, ÖNERİ VE YAZILAR

FOLKLORUN-HALK BİLİMİNİN SOSYAL İŞLEVİ, ÖNERİ VE YAZILAR

FOLKLOR= HALK BİLİMİ; GEREKTİĞİ GİBİ ALGILANIP KAVRANIRSA VE ELE ALINIRSA, ZAMAN, ZEMİN VE İMKÂN BULUNABİLSE, TÜM İNSANLIĞI EL ELE, OMUZ OMUZA, ÖZGÜR VE KARDEŞCE BİR ARADA TUTAR. İNSANLIK BARIŞ, SEVGİ VE SAYGI İÇİNDE YAŞAR.

HORON, HORONCU VE SANATÇI,

HORON: SULULUĞU, TAŞKINLIĞI VE ABARTIYI KALDIRMAZ, ASİL BİR OYUNDUR. O YÜZDEN ONU ASALETLİ OYNAMAK GEREKİR. ŞOV YAPMAK ADINA HORONU BOZMAMALIYIZ. 
HORON: ANAMIZ, YARIMIZ, KIZIMIZ VE VATANIMIZ GİBİDİR. BU RUHLA HORONU SAHİPLENMEK VE ÖYLE İCRA ETMEK GEREKİR.

HORONCU: KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖRNEK İNSANIDIR. GELENEĞİMİZE BAĞLI, AHLAKLI, TERBİYELİ, HOŞGÖRÜLÜ, SAYGILI VE SEVGİ DOLU OLMALIDIR.

SANATÇI,  İNSANLARA VE TOPLUMA KARŞI SEVGİ, SAYGI DOLU, HOŞGÖRÜLÜ, SANATININ BÜYÜKLÜĞÜNCE MÜTEVAZI OLABİLEN, NEZAKETTEN AYRILMAYAN, OTURUP KALKMASINI, NE ZAMAN NERDE NE KONUŞMASI GEREKTİĞİNİ BİLEN, BİLMİYORSA ÖĞRENEN KİBAR, SAYGILI VE TERBİYELİ,  ÖĞRENDİKÇE ÖĞRENMEYE AÇ OLAN,  HANGİ KAPTAN YEMEK YEDİĞİNİ BİLEN VE ONA GÖZÜNÜN NURU GİBİ BAKABİLEN İNSANDIR.

TV PROGRAMLARINDA VE GÖSTERİLERDE DİKKATLİ OLUNMALIDIR.
1-TÜM ÇALGICILAR VE SANATÇILAR KÜLTÜRÜMÜZÜN ÖRNEK ALINAN KİŞİLERİ OLDUĞU   İÇİN YÖRESEL KIYAFETLERİYLE TOPLUMUN KARŞISINA ÇIKMALARI UYGUN OLUR 
2-TV PROGRAMLARINDA VE GÖSTERİLERDE ERKEKLERİMİZDE KIZLARIMIZ GİBİ YÖRESEL KIYAFETLİ OLMALIDUR.

CANAKKALE BELGESELİNDE HORON OYNAYAN DEDELERİMİZE AİT FACEBOOKTA YAYAYINLANAN VİDEOYA YORUM,

ÇANAKKALE DESTANINI YAZAN DEDELERİMİZ 1916 DA ÇANAKKALEDE HORON OYNUYOR. KEMENÇE VE HORON İLE VATAN AŞKI UĞRUNA ÖLÜMLER.
KÜLTÜRÜMÜZÜN DEĞERİNİ İYİ ANLAYALIM VE İYİ BİLELİM. BU KÜLTÜR, BİZİ

VATANIMIZLA BÜTÜNLEŞTİREN EN DEĞERLİ VARLIĞIMIZDIR.

ECDADIMIZ ÇANAKKALEDE 1916 DA HORON OYNAYARAK SAVAŞMIŞ VE BİZLERE BU VATANI EMANET ETMİŞTİR. DÜŞÜNSENİZE, SEN KALK KARADENİZİN ÖBÜR UCUNDAN ÇANAKKALEYE KEMENÇEYLE, ASKER OCAĞI PEYGAMBER OCAĞI DİYEREK GİT VE ORDA HORON OYNAYARAK ÖL. BU KÜLTÜREL AŞK ÇOK BÜYÜK VE EŞSİZ BİR VATAN AŞKIDIR.

KARADENİZ SANATÇILARINA YAPTIĞIM TAVSİYE VE ÖNERİ,

SEVGİLİ MEHMET, KARADENİZ KÜLTÜRÜNE VERDİĞİNİZ DESTEK VE HİZMETLERİNİZ İÇİN KARADENİZLİLER ADINA SİZ SANATÇILARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM.
SİZ SANATÇILARA BİR TAVSİYEM VE ÖNERİM VAR. SİZLER, TOPLUMUN SÜREKLİ GÖZÜ ÖNÜNDE OLMANIZ NEDENİYLE ÖRNEK ALINAN KİŞİLERSİNİZ. BU NEDENLE, ÖZELLİKLE ÖZEL GÜNLERDE TOPLUMUN ÖNÜNE MAHALLİ, YÖRESEL VE ORİJİNAL KIYAFETLE ÇIKMANIZ EN DOĞRUSUDUR. BÖYLECE KARADENİZLİLERE VE KÜLTÜRÜMÜZE ÖRNEK OLARAK HİZMET ETMİŞ OLURSUNUZ.

KARADENİZ HALKOYUNLARI ALANINDA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPAN YUSUF KURT’A YAKINMALARI NEDENİYLE YAPTIĞIM DEĞERLENDİRME,

SEVGİLİ YUSUF, BİR SÖZ VARDIR, İYİLİK YAP DENİZE AT BALIK BİLMEZSE HALIK BİLİR. BU İŞİ HEM İYİ HEMDE DOĞRU YAPIYORSUN. BİLENLER SENİ TAKDİR EDİYOR ZATEN. BİLMEYENLERDE ÖĞRENİYOR. HOŞGÖRÜDEN AYRILMA SAKIN. İNSAN NE KADAR YÜKSELİRSE O KADAR MÜTEVAZI OLMALIDIRKİ YAPTIKLARININ ANLAMI VE DEĞERİ ANLAŞILSIN. AYRICA KARADENİZ KÜLTÜRÜNÜN, AKÇAABAT, TONYA, MAÇKA, SÜRMENE VE ÇAYKARAYI VE HATTA TRABZON’ U BİLE AŞMIŞ OLDUĞUNU BİLENLERDENSİN. SAĞLICAKLA KAL. İYİ ÇALIŞMALAR. GÖZLERİNDEN ÖPERİM.

İSTANBUL VE ÇEVRESİNDE YAPILAN YAYLA ŞENLİKLERİ HAKKINDA YAPTIĞIM DEĞERLENDİRME,

Özellikle İstanbul ve çevresinde, hem de aynı tarih de yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Bu davranış Karadenizlilerin birliğine, dayanışmasına ve yardımlaşmasına yakışmadığı gibi kültürümüze de zarar vermektedir. Oysa aynı tarih de doğu Karadenizliler kültür Derneğimizin organize ettiği Karadeniz yayla şenliklerine katılarak kültürümüze daha iyi hizmet etmiş oluruz.

HASAN OKHAN OKUMUŞ

E-posta Girişi
E-Mükellef Girişi