KARADENİZ KÜLTÜREVİ İLE DOĞU KARADENİZLİLER KÜLTÜR DERNEĞİ’İNDE ASIL ZORLUK BUNDAN SONRA…

KARADENİZ KÜLTÜREVİ İLE DOĞU KARADENİZLİLER KÜLTÜR DERNEĞİ’İNDE ASIL ZORLUK BUNDAN SONRA…

Bin bir zorluklarla kurulan, imkânsızlıklar içinde sürdürdüğü faaliyetlerle kamuoyuna mal olan ve öncülük ettiği kültürel ve özellikle Karadeniz yayla şenlikleri çalışmaları ile ülkemiz ve dünyanın birçok yerinde örnek alınan derneğimiz artık ideal çalışmalar yapılabilecek uygun bir merkeze sahip olmuştur. Bu merkezi yani KARADENİZ KÜLTÜR EVİ’ ni bizlere tahsis eden Kartal Belediye Başkanımız Sayın Opr. Dr. Altınok Öz’ e Karadenizliler adına buradan bir kez daha teşekkür ederim.

Rahmetli Hasan Aydın kardeşimle derneğimizi kurarken, bu işlerle ilgisi ve bilgisi olmayan iki esnaf hemşerimizi rica ile kurucu yapabildiğimiz bir süreçten bu gün alanında ülkemizin en iyilerinden olan başkanımızın yönetiminde toplumun örnek alacağı, imrendiği ve alanlarında son derece başarılı yöneticilere sahip bir derneğimiz var.

Artık ne zorluklar var, ne de imkânsızlıklar. Her alanda yetişmiş etkin ve yetkin üyelerimiz var. Ülkemize mal olmuş folklor gruplarımız ve sayısız sanatçılarımız var. Kayıtlı üyelerimizle, temsil ettiğimiz bölge insanlarımızla birlikte maddi, manevi, siyasi ve ekonomik her türlü zenginliğimiz var.
 

Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda gördüğümüz eksiklikleri gidererek bu faaliyetleri sürdürmenin yanında daha da iyi çalışmalar yapma zamanıdır. Sığınacağımız hiçbir mazeretimiz kalmamıştır.

İyi biliyorum ki hepimizin ortak aklı şunları söyleyecektir.

1- Üyeler olarak, eşlerimizi ve çocuklarımızı derneğimize taşımalıyız ve hemen Kadın kollarımız ile Gençlik kollarımızı yeniden kurmalıyız ve onlara çalışmalar yapma zeminini hazırlamalıyız.
2- Folklor gruplarımızı toplayıp hemen folklor çalışmalarını başlatmalıyız. ( Boş olan üst kattaki yerlerde yapılabilecek çalışmalar Lokalde taş ve kâğıt oynayanları rahatsız eder endişesi yerine yeter ki esas amacımıza uygun olacak faaliyetler olsun anlayışından vaz geçmemeliyiz.)
3- Hemen sanatçılarımızı davet edip onları akademik çalışmalar yapmaya teşvik etmeliyiz.
4- Derneğimizin bütün değerlerini, Karadeniz’in ve çevremizdeki ülke insanımızın değerlerini belli günler adıyla bir araya getirmeliyiz.
5- Ülkemiz ve yöremiz gündemini ilgilendiren konularda uzmanlarımızla belli aralıklarla formlar, söyleşiler ve paneller yapmalıyız.
6- Karadeniz kültür evi amacına uygun olarak kartal ve çevresindeki Karadenizli sivil toplum kuruluşlarına kucak açılmalıyız.

a- Karadenizli sivil toplum kuruluşlarını tüzel kişi olarak derneğimize üye yapmalıyız.

b- Karadenizli sivil toplum kuruluşlarından kendilerinin belirleyeceği ve önereceği birer temsilcinin Derneğimiz yönetiminde yer almasını sağlamalıyız. (Ocak 2016 da yapılacak olan derneğimiz genel kurulunda bu uygulamayı başlatabiliriz.)

Bu amaçlarla Karadenizli sivil toplum kuruluşlarını acilen davet edip, yöremiz ve ülkemiz için yapılabilecek sosyal, kültürel ve bilimsel çalışmalara başlamalıyız.

Unutulmasın ki Karadeniz Kültür evi olan bu yer tüm Karadenizlilerindir. Karadenizliyim diyenler gelsin yerlerine sahip çıksınlar.

Görüldüğü gibi söylemesi kolay ama yapılması zor olan bir yığın faaliyetler var. Onun için esas zorluk bundan sonrasıdır diyorum. Ama olsun biz Karadenizliler zoru severiz ve zoru kolaylaştırırız. Yeter ki elimizi taşın altına koyalım. Ortak aklı ve kolektif çalışmayı esas alalım. Tek taştan duvar olmaz diyerek ben değil biz olalım. Nefsimize ve egomuza mağlup olmadan derneğimizin amaçları için çalışanları teşvik ile takdir edelim.

Saygılarımla

Aralık 2015

Hasan Okhan Okumuş
Doğu Karadenizliler Kültür Derneği Kucusu ve eski başkanı

E-posta Girişi
E-Mükellef Girişi