KÜLTÜRÜMÜZE HİZMET

BİLGİLENDİRME

Karadeniz kültürü için yapılan çalışmalar, faaliyetler, programlar ve etkinliler için zaman zaman değerlendirmeler yapmaktayım. Ülkemiz ve özellikle Karadeniz kültürüne 40 yılı aşkın bir süre karşılıksız hizmet vermiş duyarlı bir kültür adamı olarak bu değerlendirmeleri yapmak zorundayım. Bu hem hakkım, hem görevim hem de benim için bir sorumluluktur. Yapılan eleştiriler ve değerlendirmelerden amaç; yanlışlardan, eksikliklerden kurtulmak, daha iyisini, daha güzelini ve doğrusunu ortaya koymaktır. Yoksa halk kültürümüzle ilgili faaliyet gösteren sanatçı, sunucu, organizatör ve yöneticileri incitmek, üzmek ve kırmak değildir. Bilakis onların halk kültürümüz için daha iyi ve güzel şeyler yapmasına yardımcı olarak hak ettikleri noktaya gelmelerini sağlamaktır.

Gerek kariyer, gerek sanat, gerek para ve gerekse geçim temin etmek için olsun, Karadeniz halk kültürüne sanatçı, sunucu, organizatör ve yönetici olarak hizmet verenlere halkımız minnet ve şükran borçludur. Zira bu insanlar kültürümüze hizmet etmektedirler. Onlara yardımcı olmak onları desteklemek herkesin görevidir. Bu hizmet insanlarına herkes adına teşekkür ediyorum.

Elbette insanlar kendilerine has özel çalışmalar yapabilirler. Buna kimsenin bir diyeceği olamaz. Ancak halk kültürümüzle ilgili çalışmalar söz konusu olunca, halk bunu sorgular, irdeler. Kültür adamlarının da halk adına söz söyleme, uyarma ve ikaz etme mecburiyeti doğar. Kültürümüz adına hareket edenler bizleri utandırmamalı, rezil etmemeleri ve küçük düşürmemeleri gerektiği gibi bu yanlışları yapanlara da engel olmaları lazımdır. Kültürümüz adına hareket edenler topluma ve insanlara karşı sorumluluklarının yanında örnek olmaları gerektiğini de asla unutmamalıdır.

Örnek alınacak Sanatçı dediğimiz;

Topluma ve insanlara karşı sevgi ve saygı dolu olan,

Halkın değerlerine, geleneklerine ve ahlakına uygun davranan,

Nezaketten ve kibarlıktan ayrılmayan,

Sorumluluk bilinciyle oturup kalkan, nerde ne zaman ne söyleyeceğini bilen,

Öğrendiği ve bildiği kadar alçakgönüllü olabilen,

Sanatının büyüklüğünce mütevazı ve hoşgörülü olan,

Kimleri ve neyi temsil ettiğini asla unutmayan,

Sanatının kaynağını iyi bilen ve ona zarar vermeyen, zarar verenlere ise müsaade etmeyen insan gerçek sanatçıdır.

Saygılarımla

Aralık 2010

Hasan Okhan Okumuş

E-posta Girişi
E-Mükellef Girişi